Nauka historii to z pewnością dla wielu z nas ogromna trauma, którą pamiętamy z czasów szkolnych i do której za żadne skarby nie chcemy wracać. Już kiedyś jednak powiedziano, że klucz do przyszłości znajduje się w przeszłości i warto ją poznać, by być przygotowanym na to, co nadejdzie. Jak to zrobić bez wertowania podręczników? Sięgnijmy po literaturę.
Czytasz? Spróbuj czegoś spoza listy TOP 10
O tym, że czytelnictwo w Polsce kuleje, nie trzeba nikogo przekonywać. Statystyki są porażające i wynika z nich, że zaledwie 38% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę w ostatnich 12 miesiącach.
A co z osobami, które sięgają po literaturę? To najczęściej pozycje z dobrze nam znanych list Top 10 – najczęściej świeżo wydane, interesujące, ale jednak lekkie lektury, które dobrze się czyta i które sprawiają nam przyjemność. Świat literatury jest jednak znacznie szerszy i obejmuje równie wartościowe pozycje, które nie są być może aż tak znane, a z pewnością pozwolą nam poznać obyczaje, kulturę i historię nie tylko samych bohaterów, ale i społeczeństwa, które żyło w dawniejszych czasach. Doskonałym przykładem może być nieoczywista pozycja „Dżentelmen w Moskwie”, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom wymagającej literatury.
Książki nie muszą nas tylko relaksować – poszerz horyzonty, dobierając odpowiednią lekturę
Po co czytamy? Czy to sposób na spędzenie wolnego czasu? Czy chodzi jedynie o to, że przy książce jesteśmy w stanie zapomnieć o własnych problemach i skupić się na akcji przedstawionej przez autora? A może czytamy, by nauczyć się czegoś? Tak naprawdę każdy powód na przeczytanie książki jest dobry.
Pamiętajmy jednak, że w literaturze kryje się coś więcej, niż tylko przyjemność. Nie oznacza to wcale, że musimy sięgać po encyklopedyczne wydania, które będą bombardować nas suchymi faktami. Na głodnego wiedzy historycznej czytelnika czeka całe repozytorium literatury brytyjskiej, amerykańskiej, rosyjskiej, azjatyckiej, które napisane były setki lat temu i w świetny sposób obrazują tamtejsze zwyczaje, sposób myślenia ludzi, a także wiele więcej.
Książki osadzone w realiach historycznych – patent na poznanie przeszłości
Jaki okres historyczny interesuje nas najbardziej? Z pewnością każdy z nas może bez namysłu wymienić konkretny przedział historii, który go fascynuje. Czy to czas rewolucji przemysłowej na przełomie XVIII i XIX wieku? A może czas carskiej Rosji? Praktycznie zawsze z łatwością możemy znaleźć takie pozycje z literatury, które z pewnością nie znajdą się w najnowszych plebiscytach top 10 książek, ale są znane nie tylko ze względu na autora, ale może przede wszystkim ze względu na kunszt, z jakim pisarz zdecydował się połączyć historię bohaterów z otoczeniem, realiami historycznymi i kontekstem społecznym, politycznym lub gospodarczym.
Fiodor Dostojewski, Lew Tołstoj, „Duma i uprzedzenie” Jane Austen, William Shakespeare, Michaił Bułhakow, Arthur Golden – to tylko część pisarzy, po których zdecydowanie warto sięgnąć, jeśli zależy nam na poznaniu historii przy jednoczesnym wciągnięciu się we wspaniałą przygodę, kunsztownie skonstruowaną przez autora.
Po jakie pozycje książkowe warto sięgnąć?
Czas na konkrety. Które książki są na tyle wartościowe, że naprawdę warto po nie sięgnąć, marząc o poszerzeniu horyzontów historycznych i spróbowaniu literatury nieco mniej znanej, niż powieści Remigiusza Mroza? Z pewnością dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie poszukiwań od książki „Anna Karenina” Lwa Tołstoja, by dalej spróbować nieco innej literatury, jaka zaserwowana nam jest w autobiograficznej sadze „Dzikie łabędzie” Jung Chang oraz tytułach autorstwa wspomnianej wcześniej Jane Austen: „Rozważna i romantyczna” czy właśnie „Duma i uprzedzenie” – książka. To świetny początek naszej fascynującej podróży po powieściach historycznych, które mają tę niesamowitą cechę: relaksują, ale także uczą.