Kolor niebieskize względu na wyraźny związek z niebem i morzem jest bezpośrednio kojarzony z wolnością i świeżością. Ponadto, jeśli potraktujemy go w sposób psychologiczny, kolor ten sprawi, że poczujemy pewność siebie, lojalność i powagę. Z drugiej strony, kolor ten kojarzy się również z negatywnymi uczuciami, takimi jak smutek, nuda czy melancholia.
Historia koloru niebieskiego
Szacuje się, że kolor niebieski istnieje na świecie od 2200 lat p.n.e., dlatego wydaje nam się niewiarygodne, że jest to pierwszy sztuczny kolor w historii.
Błękit egipski
Jak już powiedzieliśmy, pierwszy znany nam błękit datuje się na 2200 lat p.n.e. W Egipcie znaleziono dowody na to, jak w temperaturze 850º topiono piasek krzemionkowy, kalcyt, rudę miedzi i natron. W ten sposób uzyskano pigmenty tzw. błękitu egipskiego. Dla nich kolor ten uważany był za barwę wszechświata i życia, stąd konieczność przedstawiania go na swoich sarkofagach i posągach.
Lapis Lazuli
Ponad 6 tysięcy lat temu Egipcjanie zaczęli sprowadzać lapis lazuli z Afganistanu. Próbowali przerobić go na farbę, ale nie mogąc tego zrobić, ograniczyli się do używania go jako biżuterii.
Dopiero w VI wieku lapis lazuli pojawił się jako pigment w różnychmalowidłach w Afganistanie. Zanim dotarł do Europy, został przemianowany na ultramarynę, a jego barwa uczyniła go najbardziej poszukiwanym kolorem.
Kolor Kobaltowy niebieski
Ten nowy wariant błękitu pojawił się między XIII a XVI wiekiem i w niektórych krajach był wykorzystywany do produkcji ceramiki. W 1802 roku chemik Louis Jacques Thénard odkrył czystszą wersję tego odcienia. Po latach zaczęto go komercjalizować i wykorzystywali go tacy artyści jak Van Gogh. Chcesz nauczyć się malować? Sprawdź wydarzenia kulturalne w: https://www.lokalny24.pl/
Cerulean Blue
Początkowo kolor ten składał się ze stannanu magnezu, później, w 1805 roku, udoskonalono go za pomocą dwutlenku kobaltu i cyny. Pomimo tego, cerulean nie był używany jako pigment aż do 1860 roku, kiedy to został wprowadzony na rynek pod nazwą coeruleum.
Niebieski indygo
Ten konkretny kolor nie jest znany ze względu na jego zastosowanie jako pigment, stał się sławny ze względu na jego zastosowanie jako barwnik tekstylny. Pierwotnie pozyskiwano go z rośliny o nazwie Indigofera tinctoria, którą można było sadzić w wielu miejscach.
Odkrycie tej rośliny było rewolucją w świecie marketingu tekstylnego. W 1880 roku naturalna wersja indygo została zmieniona na syntetyczny kolor, barwnik ten jest używany do dziś do farbowania spodni.
Navy Blue
Navy blue to najciemniejszy odcień tego koloru, jego nazwa pochodzi od brytyjskiej Royal Navy, która używa go do swoich mundurów od 1748 roku.