Czytanie książek kolejny raz -wady i zalety

Czytanie książek kolejny raz -wady i zalety

Czytanie książek kolejny raz -wady i zalety

Wydaje się to bezsensownym zajęciem. Ludzie nie mają czasu na przeczytanie stosiku zalegającego na półkach, a co dopiero na ponowną lekturę tego samego dzieła. Czasami warto jednak to zrobić. Czytać drugi raz ulubione tytuły lub konkretne gatunki. Przeczytaj o plusach i minusach.

Jakie gatunki czytać drugi raz?

Kryminał – wiadomo, kto zabił

Czytanie kryminału kolejny raz może wydać się głupie. Gatunek ten skłania do analizowania, wyciągania wniosków. Czytając drugi raz, dostrzegamy nowe szczegóły. Dowiadujemy się więcej o mordercy, którego już znamy. Wiemy, co nim kierowało od początku do końca. Jednak można poświęcić czas na kryminał na wesoło poprawiający humor. Dzieła tego typu zawierają czarny humor. Zbrodnia opisana jest tak, że czytelnik ma uśmiech na twarzy.

Romans – miłość po raz drugi

Zakończenie jest przewidywalne i tego typu lektury poprawiają humor. Ponowne czytanie romansu może nie mieć sensu. Wszystko zależy od konkretnego dzieła. Nie wszystkie można łatwo przewidzieć. Zapomnieć, co połączyło bohaterów. Istnieją romanse napisane lepiej i gorzej. Wśród nich znajdą się te, których ponowna lektura zaskoczy czytelnika.

Powieści obyczajowe – życie lubi zaskakiwać

Nie zawsze pamiętamy wszystkie wydarzenia z takich książek. Na poprawę humoru można przeczytać o problemach, z którymi zmagali się bohaterowie. Powieści obyczajowe mają czasami wiele wątków. Być może przeżywamy to samo, co oni i nie wiemy jak sobie z tym poradzić. Pomoże w tym ponowna lektura z wątkami o życiu postaci, które wcześniej polubiliśmy.

Powieści erotyczne – w ramach inspiracji

Od czasu do czasu chcemy przypomnieć sobie sceny seksu głównych bohaterów. Zrobić to samo ze swoimi partnerami w sypialni. Urozmaicić związek lub zaimponować nowej osobie. Miłość to piękne uczucie i warto je pielęgnować. Wrażeń dostarczą powieści erotyczne zawierające głównie takiej ceny. Czasami mają jakąś fabułę, ale przeważnie są to romanse bohaterów.

Książki z wiedzą

Wracamy do całości lub fragmentów w celu przypomnienia informacji. Tematyka zależy od zainteresowań danej osoby. Mogą to być książki psychologiczne pokazujące naturę człowieka, o pisaniu, z zakresu marketingu, kosmetologii, matematyki, chemii i wiele innych. Wiedza jest bardzo ważna i należy ją poszerzać wszystkimi dostępnymi sposobami. Wiedzieć więcej od konkurencji, żeby nie czuć jej groźnego oddechu.

Podział i badanie pism Arystotelesa

Czy ponowne czytanie zachwyci po latach?

Po czasie może się nie podobać. Jednak często jest tak, że wracamy do nich jeszcze kilka razy. Jeśli coś było świetną lekturą robiącą wrażenie, to po czasie też takie będzie. Wszystko zależy od tego, co czytamy i czy nie zmieniliśmy swoich upodobań. Warto zostawić na półce tylko wyjątkowe dzieła. Te, które bardzo się podobały, były ciekawe od początku do końca. Dla kogoś mogą to być kryminały, a dla innej osoby romanse.

Ponowne czytanie – wady

Znamy już treść, wiemy, kto zabił, a kto znalazł miłość. Czytamy dla przyjemności, która może nie być taka sam jak za pierwszym razem. Książka może się nie spodobać. Wtedy można ją odłożyć na półkę lub sprzedać.

Czytanie ponowne – zalety

Mamy sprawdzoną lekturę, która na pewno będzie interesująca. Szczególnie te, którą czyta się już więcej niż drugi raz. Rozrywka będzie taka sama jak za pierwszym razem. Na tych dziełach, których po latach nie chcemy, można zyskać pieniądze.

Jak widać, czytanie tego samego dla jednych będzie ciekawym doświadczeniem, a dla drugich niedokończoną pozycją na liście. Każdy będzie miał inne poglądy.